додому Суспільство Районування у відповідності до вимог часу: кількість, критерії, доля районних рад

Районування у відповідності до вимог часу: кількість, критерії, доля районних рад

129
0
нові райони
Кабінет Міністрів у відповідності до реформи децентралізації пропонує вчетверо зменшити в Україні кількість районів: з 490 лишити 129. Перспективні плани всіх областей щодо кількості громад уряд уже затвердив. На часі – остаточне формування нового субрегіонального рівня.

«Наша мета — затвердити новий проєкт районування областей, щоб влада працювала найбільш ефективно та не дублювала жодних функцій. До речі, нинішні райони були сформовані ще при СРСР в першій половині минулого століття і не відповідають сучасним стандартам за багатьма критеріями. Крім того, у нас є райони, де проживає трохи більше 5 тисяч людей, а є — близько 200. Через це виникають складнощі в управлінні. Відповідальність — однакова, а навантаження різне», – підкреслив Денис Шмигаль.

За словами глави уряду, важливо продовжити обговорення змін до Конституції щодо децентралізації з тим, щоб узгодити всі спірні питання та максимально врахувати принципи Європейської хартії місцевого самоврядування.

Нові реалії вимагають перенесення центрів тяжіння у громади з наявними ресурсами, повноваженнями, доступними для людей послугами.

Під час онлайн-спілкування на тему: «Нові райони в Україні: від кількості до ефективності» журналістам презентували критерії нового поділу на райони.

Критерії, що лягли в основу нового поділу України на райони
Наступний етап реформи адміністративно-територіального устрою відбудеться на основі п’яти критеріїв:
Перший – нижня межа чисельності в 150 тисяч жителів (нині є райони, в яких проживає лише від 6 тисяч, а половина з районів має 50 тисяч населення).
Другий – наявність відповідної інфраструктури.
Третій – логістична доступність (визначається за автомобільними дорогами з твердим покриттям на відстані до 60 км від межі адміністративного центру ОСР).
Четвертий – питання безпеки.
П’ятий – історична складова.

Районні ради залишаються без змін

Районні ради в силу того, що прописані в Конституції як виборні органи, які ухвалюють бюджети та плани соціально-економічного розвитку своїх територій, поки що працюватимуть у звичному режимі.

Ймовірно, буде певний перехідний період і для управління спільною власністю територіальних громад, і для самих районних рад як інституцій, доки конституційна більшість не ухвалить змін до головного Закону України. Однак питання, де брати кошти на їх утримання, залишається відкритим.

«На рівні району залишаться такі повноваження, як, приміром, спеціальна загальна середня освіта, вторинна ланка медицини та соціальний захист, питання землеустрою та архітектури», — запевнив В’ячеслав Негода.

Відповідне політико-правове рішення Верховна Рада має ухвалити на найближчій сесії. А місцеві вибори 25 жовтня мають відбутися в новому адміністративно-територіальному форматі.

Слава БОГДАНЕЦЬ

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я